Egy régebbi Facebook-os postomban megmutattam, hogy válogatom ki a rendezvények képanyagát. (Itt megtalálod). Most pedig azt fogom megmutatni Nektek, hogy mi is az a retusálás, illetve miket szoktam retusálni a képeken.
De mi a helyzet a portrékkal és sportrékkal?
Itt Te választhatod ki melyik képeket szeretnéd kérni retusálva. Fotózás után átküldöm a korrekciózott képeket, amikből aztán tudsz majd válogatni.:) Ezeket a képeket retusálom, amiket maximum 1 héten belül átadok.
Mit jelent a kepkorrekció? És mi is az a retusálás?
Képkorrekció alatt a képek, alapvető tulajdonságainak megváltoztatását értem. Mivel nyers/raw formátumban fotózok, ezért ezt mindig végre kell hajtanom. A fényképezőgép tömörítés nélkül rögzít minden, szenzorról érkező információt. Cserébe viszont nagyobbak a fájlok.
Mi a különbség a raw és jpg között?
A jpg egy erősen tömörített képformátum, a fényképezőgép elvégez magától néhány beállítást. Például: kontraszt, zajcsökkentés, élesítés. Ezért kisebb a mérete is. A raw fájl mérete 20-30Mb (fényképező függő), míg egy jpg csak 6-7Mb.
Ugye, hogy nagy a differencia?
Retusálás.
Legyen szó kisebb bőrhibákról, szöszökről a ruhán, össze-visszaálló hajszálakról, egy igényes fotón egyiknek sincs helye. Ezt sajnos nem lehet automatizálni, nincs olyan, hogy egy kattintásra az összes fotón kijavít mindent a Photoshop, ezért, ha nem szeretné összecsapni az ember, akkor időigényes folyamat.
Nem csak ilyenkor szükséges komolyabban hozzányúlnom a képekhez. Sportré fotózás során, dinamikusabb képeknél előfordulhat, hogy a modell olyat ugrik, hogy túllóg a háttéren. A legtöbb stúdióban 2,72m széles a háttér, ez gyakran kevés, így nem marad más opcióm, mint az utólagos szerkesztés.
Hogy csinálom?
Nagyon régóta szemeztem a Wacom egyik digitális rajztáblájával, gondolkodtam is rajta, hogy mennyire könnyítené meg a workflow-t. Elképesztő, hogy mennyire könnyebb vele dolgozni. Próbáltátok már egérre leírni a neveteket szépen? És tollal? Melyik a szebb? Körülbelül így lehetne legrövidebben összefoglalni a különbséget az egér és a Wacom tolla között. Sokkal kifinomultabb, egyenletesebb ecsetvonások, nyomás érzékenység. Piszok jó!
Ha te is szeretnél hasonló képeket ITT tudsz csomagot választani. 🙂